İyi bir web sitesi

İyi bir web sitesi

İyi bir web sitesi için günümüzde geçerli özellikleri sıralamaya ve kolay okunur şekilde açıklamaya çalışacağız.

İyi bir web sitesinin birinci özelliği ulaşılabilir olmasıdır. Google yandex vs arama motorlarında ve istenen kelimelerin listesinde çıkmalıdır.

İyi bir web sitesi sizi herkese değil hedef kitlenize ulaştırır. Ürününüz veya hizmetinizle alakası olmayan 1000 ziyaretçi yerine tamda sizi arayan tek bir ziyaretçiniz sitenize ulaştıysa o site iyi bir sitedir.

Sitenizin aldığı hitlerin istatistiğin , trafiğin de pratikte bir faydası yoktur. Çok ziyaret edilen ama size bir faydası olmayan bir siteniz olur hepsi bu.

Günümüzde sitenin mutlaka arama motorlarında ilk sıralarda çıkması önemli. Çıkmıyorsa bu kimsenin görmediği güzel bir çiçek yetiştirmek gibidir.

Siteniz arama motorlarında çıktı ve ziyaretçini geldi. Şu anda ürününüzü veya hizmetinizi anlatmak için 45 saniye kadar bir süreniz var. Çünkü ortalama bir web sitesi ( e- ticaret siteleri hariç ) ziyaretçiler tarafından sadece 37 saniye ziyaret ediliyor. İkna edici görseller ve metinler , anahtar kelimeler kullandıysanız sizinle iletişime geçmeye ikna oldukları ortalama süredir.

Sitenin tasarımı ve görselliği işte bu son aşamada devreye girer. Sitenin tasarımından önce : arama motorlarındaki sıralaması , anahtar kelimeler ve ziyaretçinin aradığını karşısına getirme hızınız önem kazanır. Daha sonra mümkün olan en sade şekilde ürününüzü \hizmetinizi ve şirketinizi ön plana çıkarmalısınız.

İyi bir web sitesi sizi , ürününüzü ve hizmetinizi en iyi ve en basit şekilde anlatan ve müşteriyi bu bakımdan ikna edebilecek ciddiyette ve kapasitede olmalıdır.

Karmaşık siteler , ve gözalıcı tasarımlar olsa olsa potansiyel müşterinizi zihni olarak sizi de maddi olarak yorar..

Nezih Burak Aydemir