Dış Ticarette İstihbarat

Dış Ticarette İstihbarat

İthalat veya İhracatı planlarken ilk ve en önemli adım istihbarattır. Diğer başlıklarda anlatacağımız anakara , ülke , müşteri , sektör analizlerinin tamamı iyi istihbarat yapmaya dayanır. İstihbaratı destekleyen unsurlar önsezi ve Dünya siyasetini iyi takip etmektir. Bu sayede yeni açılan pazarları , navlun avantajı yaratacak ikili ve bölgesel anlaşmaları , serbest bölgeleri takip edebilir ülkelerin dış ticarette alacağı kararlar neticesinde iyi bir pozisyon alabilir rakiplerinizden öne çıkabilirsiniz.

Diğer bölümlerde anlatacağımız için pazar ve sektör araştırmalarını bu aşamada geçiyoruz. İstihbaratın en çok ön plana çıkacağı konu anlaşmadan önce ve tahsilat aşamasıdır. Karşınızdaki üretici , müşteri yada aracı ne kadar güvenilir. Ne kadar zamandır sektörde, finansal profili nedir. Daha önce çalıştığı müşteriler yada tedarikçiler kimlerdir. Bu bilgiler çok önemlidir. Ülkemizde işe insan alırken yada bir işe girerken dahi sorulan referans dış ticarette de önemli bir kaynaktır.

İstihbarat için ticari ateşeliklerle temas etmek isteyecek arkadaşlar için de bilgi vermek gerek. Ticari ateşeliklerimizin bulundukları ülkelerde çok başarılı işler yapmasına rağmen maalesef sorgulanan şirketlerin kayıtlı olup olmadığı ve çıkacak sorunlarda hukuki destek vermek dışında yapabilecekleri sınırlıdır. Söz gelimi daha önce karşılaştığımız sorunlardan örneklersek : yükleme yapmayan ithalatçı firma için olumsuz herhangi bir görüş belirtilmemişti. Takiben risk gerçekleştiğinde hukuki yolları önermekle yetindiler.
İstihbaratın en hayati önemi size doğru tedarikçiyi , referansları ve müşterileri ile size tam bir resim göstermesi , satıcı yada üretici tarafta olduğunuzda ise müşterinizin daha önceki tedarikçilerini ve finansal yapısını size göstermesi açısından önemlidir.

En iyi istihbarat müşteri ve tedarikçilerin muhatabınız hakkındaki yorunları ve önceki tecrübeleridir.
Muhtaplarınızda referans ve portföylerini istemekten ve sorgulamaktan çekinmeyin. Tam aksine size müşteri \ tedarikçi ve daha önce çalıştıkları , başarılı işler yaptıkları insanları paylaşmak istemeyen kişi ve kurumlardan uzak durun.

Nezih Burak Aydemir

Dış Ticaret Uzmanı