Dış Ticaret ve Fuarlar

Dış Ticaret ve Fuarlar

LÜTFEN SAYFANIN ALTINDAKİ FUAR DANIŞMANLIĞIMIZ İLE İLGİLİ BİLGİLERİ İNCELEMEYİ UNUTMAYIN ..

Fuara katılan bir firma müşteri ve tedarikçi olarak çok büyük önem taşır. Sebebi firma Dünya Ticaretinde ve ya yerel ticarette yer almak istiyor demektir. Ülkemizde ve Dünyada sürekli irili ufakli krizler yaşanıyorken , birçok köklü firma üretimlerini durduruyorken güncel bir fuara katılan firma hala oyunda demektir. Aynı sktörden birçok firmanın fuara katılması özellikle uluslararası fuarlarda sizin aylarca araştırma yapmanıza ülke ülke , kıta kıta taramanıza gerek kalmadan birçok ülkeden aynı sektörde bulunan oyunculara birkaç günde ulaşmanızı sağlar.

Fuar katılımcısı olmak kadar fuar ziyaretçisi olmak da önemlidir. Stand açmasanız dahi sektörünüzdeki fuarları takip etmek ve muhataplarınızla fiziki olarak tanışmak size hiçbir internette kuracağınızda çok daha yakın ilişkiler sağlayacak ve sıcak satış yada alış imkanları sunacaktır.

Bunlara ek olarak biri iyi ve bir kötü fuar katılım örneği verirsek fuarın öncesi ve sonrasıyla aslında uzun soluklu bir etkinlik olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Fuarı etkin kullanan Çinliler : katıldığımız bir çok fuarda tanıştığımız görüştüğümüz bir çok Çinli muhatabımız güzel geçen çalışma gününün ardından otellerine döner dönmez ; o gün tanıştıkları ve kartvisitlerini aldıkları tüm kişi ve kuruluşlara mail atarlar. Ben A firmasında B yim. Umarım bundan sonra da görüşürüz vb. Aynı günün akşamıbu çalışmayı yapan Çinli dostlarımız evlerine döner dönmez ve neredeyse her hafta yada iki haftada bir mutlaka muhataplarına mail atar telefon eder ve fuarda başlattıkları ilişkiyi geliştirmeye ve sipariş almaya teklif vermeye çalışırlar.

Bizim Fuar çalışmalarımız maalesef kötü örnek olarak burada yer alacak : özetle Çinli fuar katılımcıları kadar takip edilmeyen , iyi başlayan ama devamı getirilmeyen güzel başlangıçlar zaman içinde başka rakiplerin sıkı takibi neticesi işlevsiz turistik bir gezi olmaktan öteye gidemez. Fuar ve dış gezilerle ilgili Devlet Teşviklerinden yararlanma konusunu ise başka bir bölümde ele alacağız .
FUAR STRATEJİLERİ
Fuarlara katılmadan önce ziyaretçi de katılımcı da olsanız mutlaka önçalışma yaparak gidilmeli.
Fuar katılımcıları ve profilleri ile ilgili fuarın resmi sistesinden yapacağınız ufak bir araştırma size fuarda kimlere odaklanmanız gerektiği ile ilgili bilgi verecek ve muhatabınıza yaklaşımınızda size avantaj sağlayacaktır.
Fuar etkin olduğu 3-5 gün için değil , önçalışma – fuar – fuar sonrası takip ve iş geliştirme aşamalarıyla birlikte bitmeyen bir süreçtir.

BİRÇOK ÜLKEYE VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLDİĞİMİZ VE YURTDIŞINDA MUHATAPLARIMIZ OLDUĞUNDAN EN YAKIN TARİHLİ FUARDA SİZİ TEMSİL EDİYORUZ. ÜRÜN VE HİZMETLERİNİZLE İLGİLİ BİZE VERECEĞİNİZ KISA BİLGİ , KATALOG VE BROŞÜRLERİNİZİ DE ALARAK SİZİNLE YA DA SİZ OLMADAN EN YAKIN TARİHLİ ULUSAL YA DA ULUSLARARASI FUARA ZİYARETÇİ OLARAK GİDİP SİZİ VE MARKANIZI DÜNYADAKİ MUHATAPLARINIZA TANITIYORUZ.

Daha detaylı bilgi için burakra@gmail.com a mail atabilir yada iletişim numaramızdan 7\24 viber ve whatsapp uygulamalarından bize ulaşabilirsiniz.

Nezih Burak Aydemir

Dış Ticaret Uzmanı