Elektronik Ticaret

Elektronik Ticaretinizi Kim Yönetiyor ?

Bu yazı profosyoneller için yazılmıştır. Her işini kendi halleden insanların vaktini almayalım.

Profosyonellerle devam edelim.

Elektronik Ticaret deyince çoğumuzun aklına sanal mağaza ve birebir satış gelse de aslında Facebook , twitter , instagram ve internet sitelerimizin müşteri karşısına google dan  çıkmasından itibaren geçen tüm süreç E ticarettir . Kar amacı gütmeyen site ve profiller hariç tüm amaç müşteriye ulaşmak kendimizi , ürünümüzü , hizmetimizi anlatmak değil mi ?

 

Peki bu mecralar kime emanet ? Özellikle internet sitelerimizi kimler tasarlıyor , yayınlıyor , güncelliyor ? Komşunun bilgisayar canavarı oğlu mu ? Bütün gün bilgisayar başında oyun oynayan 14 yaşında ergen sizden daha mı iyi kurumsal kimlik yapacak. En çok 6 ayda bir bilgisayarınıza format atmak olan bu gençler 2 yıl sonra hatta sonraki sene isim tesciliniz yenileneceği zaman acaba başka şehire üniversite okumaya mı gidecek yoksa askerlik mi yapacak .

Gerçekten kurumsal kimliğiniz hala oğluna , komşu çocuğuna , bilmemkimin sitesini de yapan falancaya mı emanet. ( Ama çocuk zehir gibi , Metin2 deki profilini görmeniz lazım )

Konumuza dönecek olursak nasıl ucuz mal dönüp dolaşıp size pahalıya mal oluyor , ucuz hizmetten bir şekilde tatmin olmuyorsanız ;  sanal yüzünüz , dijital şirketiniz olan web siteniz ve sosyal medya hesaplarınızda ucuza kaçmadan profosyoneller tarafından yapılmalı ve  sizi yansıtmalı.Bu şekilde verdiğiniz paranın da karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sürekli güncellenmeli. Nasıl ofisiniz , fabrikanız , dükkanız her daim temiz müşteri karşılamaya hazır , aktif dinamik görünmeliyse internet sitesi ve sosyal medya hesaplarınızda mutlaka temiz ,sade güncel olmalı ve müşteriye sizinle çalışma konusunda istek vermelidir.

Nezih Burak Aydemir